Това, че страната ни не участва с армия срещу СССР, не ни помогна и се наредихме сред победените. Разбира се, логика има - не сме воювали пряко срещу СССР, но сме оказали значителна подкрепа на немците - логистична, продоволствена, а също и военна, заменяйки германските войски като окупационни в Югославия и Гърция. Да не говорим, че вечно мъдрите ни депутати, с бурни рукуплескания, единодушно гласували да обявим война на САЩ и Британия.
Баща му (на Борис), също беше с Германия, и без никакви уговорки против Русия - това ни коства две национални катастрофи.
Въобще да бъдем с Германия и против Русия, винаги ни е струвало прескъпо. Даже не знам кое е по-лошото - да бъдем с Германия, ила да сме против Русия. Днес сме с Германия, и без война с Русия, нещата пак не са никак добре за нас. Но да не се отчайваме - войната тепърва предстои.
Взели ли сме си поука, с кого, и против кого ще бъдем този път?
Така като гледам, този път има вероятност да променим формулата и да се окажем едновременно против Русия и Германия. Непроменен ще бъде само крайният резултат за нас.
Но защо си мисля, че можем да се окажем едновременно против Германия и Русия?
Вчера гледах едно интервю с Ариел Коен (американски политически анализатор пишещ за "Форбс"). В него той каза, че дясното крило на Републиканската партия в САЩ, в което е и президентът Тръмп, имат съвсем нова визия за Европа. Лично за мен това не е новост отдавна. И не споделям съвсем думите на г-н Коен, че това е визия само на част от републиканците, защото тази визия се очерта още по времето на Обама, че и преди това. Но каква е въпросната визия - САЩ, не могат да удържат съюзниците си от Западна Европа, все по ясно се вижда, че американската политика влиза в остро противоречие с европейските икономически интереси. Европа правеше отстъпки, но американските щения стават все по-солени. Отказа от евтините руски енергийни ресурси, от търговията с Китай, Иран (а и кой знае още коя страна по желание на САЩ, може да стане обект на санкции), се отразяват пагубно на конкурентноспособността на европейските корпорации. Сега европейците са измислили начини да търгуват с Иран, заобикаляйки американското ембарго, Германия, открито се противопостави на опитите от страна на САЩ да спрат "Северен поток - 2" и въобще разколът между съюзниците по НАТО е факт. Тръмп ги заплаши, че САЩ може да напусне пакта, но това май не ги стресна особено. Германия и Франция сключиха двустранен съюз (включително военен) и Макрон заговори смело за Европейска армия. Разбира се Франция там ще е номер едно, с ядрения си арсенал ще пази ЕС. Въобще всичко отива на там, отношенията между Западна Европа и САЩ да се разтрогнат, в това число и НАТО. Също така ЕС ще се преформанира, най-вероятно като се лиши от новите си източно-европейски членове. От това следва независима европейска политика, силно приближена икономически към Русия и Китай - една голяма обща Евразия. При подобен сценарий, САЩ престава да бъде световен хегемон завинаги. Доларът ще загуби позицията си на световна валута с всички отрицателни за американците последствия. Въобще, подобен сценарий, може да прати САЩ в историята. САЩ обаче не мислят да се предават без бой и какво следва да направят, ако бившите им западни съюзници са решили да минат на страната на врага? Трябва да създадат буфер между Западна Европа и Русия, който:
Първо, да препятства свободната търговия и транспорт между Китай - Русия - Западна Европа
Второ, да създава военно напрежение в Европа
За целта, естествено ще бъдат използвани страните от Източна Европа, доказали през последните три десетилетия, че за тях русофобията е преди всичко, включително пред сигурността и благосъстоянието. Така буферът се очертава - цяла Прибалтика, Полша, Украйна, Румъния и... България.
Сега Помпео щъка из Източна Европа и проверява достатъчно надъхани ли са сателитите, или трябва тук-там да се даде някой долар, или да се смени някой кабинет. Тия същите американски пинчери, разбира се заради собствената си безопасност, ще трябва да приемат на територията си тактически американски ядрени ракети със среден и малък радиус, насочени срещу Русия, а може и не само срещу нея, а и на Запад. Британия, излязла вече от ЕС, ще натиска Западна Европа от другата страна. И те така се очертава новото разделение на света, не с една, ами с няколко "берлински" стени.
Ние дали ще застанем срещу Русия и Германия взети заедно, а?
Поздрави
Аз, когато иде реч за вярвания, предпочитам да ида на църква. Що се отнася до Ариел Коен, той е политолог заслужаващ доверие колкото и останалите си колеги, независимо от фамилиите им.
Вярно, че малко набързо написах постинга и излезе като твърдение, че това което съм писал непременно ще се случи. Всъщност, това е американският план "Б" - ако не успеем да задържим цяла Европа, то поне да я разединим и затрудним максимално връзката й с Русия и Китай. Това е жизненоважно за САЩ, но как ще се развият събитията, предстои да видим, нито аз, нито Коен сме врачки.
Всичко е възможно, въпрос на политики, а те са въпрос на избори, които пък са въпрос на... демокрация:))) А нали знаем коя е най-демократичната държава:)
България е напълно солидарна с четвъртия Райх, наричан ЕС, единствено любоФта на българските поритици към най-демократичната страна в света, могат да прецакат тази солидарност.
А, ти като толкова ги разбираш тия работи, можеш ли ми каза откъде произтича тази невероятна любоФ на бг полит проституцията към към най-великата задморска демокрация?